top of page

Cesta k úspěchu, aneb jak česká pálenka oslovila svět

Přinášíme krátký rozhovor o tom, jak česká pálenka uspěla na nejprestižnější světové soutěži destilátů IWSC Londýn 2020. Malinovice Gold VIP 45% získala stříbrnou medaili s hodnocením 91 bodů.

Zisk stříbrné medaile na soutěži IWSC je naprosto výjimečný úspěch pro českou pálenku. To se zatím jiné české pálence dosud nepodařilo. Po oficiálním vyhlášení výsledků soutěže jsme slíbili všem milovníkům pálenek pár informací, kde přiblížíme, jaká cesta k tomuto úspěchu vedla.


Pro seznámení s touto cestou jsme si vybrali formu krátkého rozhovoru, který připravila novinářka paní Kateřina Martykánová s autorem této pálenky Zdeňkem Juráškem.


1. Co Vás přimělo zúčastnit se mezinárodní soutěže a jak těžké to bylo?


Dostáváme spousty krásných recenzí na naše pálenky od zákazníků. Moc si jich vážíme a jsme za ně vždy hodně rádi. Ale současně jsme chtěli porovnat naše pálenky ve světovém top měřítku i na čistě profesionální úrovni.


2. Proč jste si vybrali právě tuto světovou soutěž?


Dlouho jsme vyhodnocovali, které mezinárodní soutěže se zúčastnit. Z kritérií dlouhá tradice, odbornost a prestiž, nám vyšla nejlépe mezinárodní soutěž destilátů IWSC Londýn, která se pořádá již více než 50 let. Porotu tvoří odborníci na destiláty z celého světa.


3. Můžete přiblížit kritéria hodnocení?


Výběr mezi nejlepší probíhá dvoukolově. V prvním kole musí destilát od poroty získat 90 a více bodů ze 100 možných. Pokud projde vzorek přes první kolo, tento výsledek se musí potvrdit ještě v kole druhém - nově složenou porotou. Hodnotícími kritérii je vizuální stránka destilátu, vůně a samozřejmě chuť.

4. Čím Malinovice Gold VIP na porotu zapůsobila?


Jsme jediná firma, která se v České republice specializuje na řemeslnou výrobu malinovice, což znamená vysoký podíl ruční práce bez větší automatizace. Celkově jde o náročný způsob výroby, a navíc v kombinaci s tak náchylným a drahým ovocem, jako jsou maliny. Tento způsob výroby se pozitivně projevuje ve vůni a chuti pálenky. A takto vyrobená pálenka zapůsobila na porotu. Výsledné resumé poroty znělo: "Fruity and forward nose. Raspberry dominant. Expressive and intense palate. Delicate and focussed. Good depth of flavor and long finish."


5. Jak velká byla konkurence a proti kterým značkám jste „soutěžili“.


Soutěže se účastní v několika kategoriích /whisky, rum, gin, vodka, tequila atd./ velké množství značek z celého světa. /řádově tisíce/ Zveřejněna jsou oficiálně pouze medailová místa tzn bronzové, stříbrné a zlaté medaile v každé kategorii.


6. K čemu Vás takto výjimečný úspěch zavazuje?


Ukázalo se, že náš přístup k výrobě prémiových pálenek metodou "hand crafted" tedy "řemeslně" a v omezeném množství dokáže oslovit i ty největší světové degustátory. V tomto přístupu chceme pokračovat i nadále a rozvíjet ho. Nyní nás čeká těžký marketingový a obchodní úkol. Maximálně se snažit vrátit světovou prestiž pálenkám, která jim dříve patřila. Aktuálně na světové vlně popularity jedou whisky, rumy (ty dlouhodobě) a aktuálně hlavně giny. Pálenka je lehce opomíjena, přičemž se jedná o čistý alkohol vyrobený z nejkvalitnějších surovin, tedy ovoce. Jde o to, že výrobci pálenek napříč Evropou, nedokázali udělat tento brand tzv. sexy. Nyní je to výzva pro všechny producenty pálenek. My se budeme maximálně snažit povznést a zatraktivnit tuto kategorii alkoholových nápojů .


7. Odrazilo se získané ocenění na ceně?


Často tomu tak je, že ziskem ocenění dojde ke zdražení produktu. U nás tato medaile neznamená zdražení a cena u nás zůstane stejná minimálně do konce tohoto roku. Aktuálně lze oceněnou pálenku objednat na https://www.martenz.cz/kopie-rezervace-1


Comments


Nejnovější příspěvky
Archiv
bottom of page