top of page
red-raspberries-636.jpg

NAŠE FILOZOFIE

Original Malinovice

Co znamená Original Malinovice

Je to věc, která je mnoha milovníkům pálenek nejasná. Malinové destiláty se dělí na original kvasné pálenky a na ovocné průtahové destiláty /maceráty -geisty/. Oba je dnes možné dle legislativy nazývat "malinovice" Zkusíme vysvětlit podrobněji rozdíly.

Pravá Original malinová pálenka

je náročná na výrobu. Je vyrobena pouze z čerstvých malin – alkohol vzniká kvašením ovocných cukrů z malin. Na výrobu pravé pálenky je třeba velké množství malin. Například u naší Malinovice GOLD VIP 45 % je to cca 7 kg /dle aktuální cukernatosti malin/. Její výroba je náročná, ale výsledek stojí za to. Na lahvi je uveden název Malinovice a ve složení na etiketě jednoduše malinový destilát. Pouze tímto způsobem vyrábíme všechny pálenky Martenz. 

Malinový macerát - Geist

Za to malinové maceráty, někdy nazývané geisty, jsou o něco levnější a jednodušší na výrobu. A to z toho důvodu, že alkohol tvoří jemný líh vyrobený např. z obilí. V tomto lihu je menší množství malin louhováno „macerováno“ po nějakou dobu. Následně se macerát destiluje tzv. průtahová destilace. Maceráty lze poznat podle názvu na etiketě lahve, kde musí být uvedeno, že se jedná o "průtahový destilát" nebo-li "Geist", rovněž složení výrobku je delší a musí obsahovat například jemný líh. Tento druh malinovice nevyrábíme.

Jaký je rozdíl z pohledu vůně a chuti?

Chutě obou výrobků jsou velmi odlišné. Myslíme, že každý znalec pálenek pozná rozdíly ve vůni a chuti. U pravé pálenky pocítíte nádhernou komplexní vůni i chuť po ovoci, z kterého je vyrobena, tedy malin. Pálenka tvoří jeden celek. U macerátu vnímáte ve vůni i chuti líh a ovoce, které se tak nějak vzájemně míchají, ale ve finále se nespojí. Při ochutnání obou malinovic - tedy pravé pálenky a macerátu, lze dobře vnímat tyto rozdíly.

bottom of page