top of page

"Archivní pálenky" ...vychutnat nebo zpeněžit?

autor: Zdeněk Jurášek

2 minuty čtení

Archivní Malinovice RESERVE
Archivní Malinovice RESERVE

V poslední době jsem dostal několik dotazů ohledně archivace pálenek. Zda a jaké pálenky jsou vhodné k archivaci? V jakém prostředí by se pálenky měly archivovat? Jaká je hodnota archivních pálenek?


Myslím, že dotazy jsou částečně i spojeny s uvedením naší první archivní Malinovice RESERVE - 3 roky staré pálenky z roku 2018. Značka Martenz je první v Česku a na Slovensku, která archivní malinovici nabídla do prodeje pro zákazníky.
V tomto krátkém článku se budu snažit na výše uvedené dotazy odpovědět, jak to vidím já.


- Jsou pálenky vhodné k archivaci?

Ano pálenky jsou k archivaci vhodné. Tato skutečnost je ověřena dlouhodobě ...ono známé našli jsme zakopanou slivovici nebo zazděnou v domě. V lepším případě na komoře po dědovi atd.

Vyrábí se spousty druhů alkoholických nápojů, ale ne všechny jsou vhodné pro dlouhodobou archivaci. Například whisky, rumy a koňaky jsou vzhledem k charakteru výroby k archivaci předurčeny. Naopak giny nebo likéry jsou k archivaci nevhodné.


Malinovice Gold VIP 45%
Malinovice ideální pálenka pro archivaci

- Jsou všechny druhy ovocných pálenek vhodné k archivaci?

Ano. Nezáleží z jakého ovoce pálenka je vyrobená. Pokud je kvalitně připravená, vydestilována a skvěle chutná, pak se nabízí přemýšlet o její archivaci. Dlouhý čas zrání 10, 20 a více roků dává pálence další chuťový rozměr. Nejstarší pálenku, kterou jsem měl možnost ochutnat byla slivovice z roku 1968 a byla skvělá. Ani se mi tomu nechtělo věřit. Nejstarší malinovici, kterou máme v archivu je z roku 2015. Průběžně ji degustujeme a je nádherně voňavá a chuťově lepší a lepší.


- Jak by měla být pálenka pro archivaci uskladněna?

Základním předpokladem je pálenku umístit do prostoru, kde je konstantní teplota ideálně mezi 15 - 20°C, bez přímého slunce. A samozřejmě zamezit přístupu vzduchu k pálence. Láhev nechat stát, nepokládat. Na archivaci není nic složitého.


Malinovice BLACK
Malinovice BLACK unikátní dárek i archivní příležitost

- Jak dlouho lze pálenky archivovat?

Pálenku lze archivovat bez problémů 50 roků i více. U takto starých pálenek, je dobré vnímat kromě chuti i to, že je v nich uchováno kousek historie, vzpomínka na člověka, který ji vyráběl a nebo vzpomínka na dobu ve které vznikla. Moc jiných produktů toto neumožňuje.


- Jakou má hodnotu archivní pálenka?

Z mého pohledu má dvě hodnoty.

První je osobní např. pálenka z roku svatby, narození dětí atd. Hodnota je vnímána osobně a může být pro konkrétního člověka těžko penězi vyčíslitelná.

Druhá je investiční. S časem hodnota pálenky roste. Pokud je pálenka něčím specifická, tím více - např. atypické ovoce, malé série lahví, první vydání, ocenění v mezinárodních soutěžích hodnotu pálenky postupně zvedají.

Příkladem je i naše Malinovice RESERVE, která se po měsíci od prvního prodeje na aukčních webech prodávala za dvojnásobnou cenu. U tradiční řady Malinovice a Malinovice Black se cena navyšuje s každým rokem stáří.


- Rada na závěr:

Archivovat nebo degustovat?

Doporučujeme jednu láhev vychutnat a druhou archivovat.Pokud máte na téma archivace pálenek nějaký zajímavý postřeh nebo příběh klidně nám zašlete na info@martenz.cz nebo dejte do komentářů pod příspěvek na Facebooku budeme rádi.Nyní je možné objednat Malinovici z nové sklizně léto 2023

Počet lahví je omezen na:

Malinovice Original 1890 ks lahví/rok - z tohoto ročníku zbývá jen 792 ks

Malinovice Black 1290 ks lahví/rok - z tohoto ročníku zbývá jen 609 ks

Po vyprodání není možné lahve již objednat.

コメント


Nejnovější příspěvky
Archiv
bottom of page